پل ارتباطی با اویل نیوز برای تبلیغات و ارسال خبر: صفحه "تماس با ما" و یا oilnews90@gmail.com :شماره تماس جهت ارتباط: 09308210048      
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - 2016 June 01
كدخبر: ۱۷۲۵
تاريخ انتشار: ۰۹ شهريور ۱۳۸۹ - ۱۴:۲۱
| print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان
يادداشت رسيده ؛
آسيب شناسي داستان مشاوران جوان نفتي در دولت نهم و دهم
در مهرماه 88 یعنی فقط چند ماه پس از انتصاب سید مسعود مبرکاظمی به سمت وزیر نفت در دولت دهم، خبری در خروجی خبرگزاری های نفتی قرار گرفت: "وزیر نفت اکثر مشاوران خود در حوزه های مختلف را عزل نمود." البته در آن موقع نامی از مشاوران جوان عزل شده توسط شخص وزیر به چشم نمی‌خورد.
در مهرماه 88 یعنی فقط چند ماه پس از انتصاب سید مسعود مبرکاظمی به سمت وزیر نفت در دولت دهم، خبری در خروجی خبرگزاری های نفتی قرار گرفت: "وزیر نفت اکثر مشاوران خود در حوزه های مختلف را عزل نمود." البته در آن موقع نامی از مشاوران جوان عزل شده توسط شخص وزیر  به چشم نمی‌خورد. اما اسامی چند تن از برکنارشدگان که تنها با عنوان مشاور وزیر در اموز گاز،پخش و پالایش و پتروشیمی و منابع انسانی از آنها نام برده شده بود، همان هایی بو د که تا چندی پیش با عنوان مشاور جوان  وزیر نفت شناخته می شدند.

در اسفندماه 84 بود که مهندس وزیری هامانه وزیر نفت وقت در دولت نهم، افرادی چون محمد رضا رجایی در امور گاز، مهران مفخمی در امور پتروشیمی، کامران ضرابی در امور پالایش و پخش، مصطفی اشعری در امور منابع انسانی، فهیمه تاجیک در امور بانوان و سرانجام  سید مهدی هادیان در امور نفت را به عنوان مشاوران جوان خویش انتخاب کرده و فعالیت هاشان را از طرف مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت به عنوان سرگروه مشاوران جوان، مورد نظارت قرار می‌داد. پس از انتخابات ریاست جمهوری و در دولت دهم اما، در مهرماه 88 یعنی فقط چند ماه پس از انتصاب سید مسعود مبرکاظمی به سمت وزیر نفت، خبری در خروجی خبرگزاری های نفتی قرار گرفته و وزیر نفت اکثر مشاوران خود در حوزه های مختلف را عزل نمود. البته در آن موقع نامی از مشاوران جوان عزل شده توسط شخص وزیر به چشم نمی‌خورد، درحالی که  اسامی چند تن از برکنارشدگان که تنها با عنوان مشاور وزیر در اموز گاز،پخش و پالایش، پتروشیمی و منابع انسانی از آنها نام برده شده بود، همان هایی بود که تا چندی پیش با عنوان مشاور جوان وزیر شناخته می شدند. پس از عزل گروه مشاوران جوان قبلی، تنها  نام جدیدی که در این سمت وجود داشت مربوط به  "علی قنواتی"  بود که سابقه فعالیت‌های رسانه ای در همشهری را نیز در کارنامه خود داشته و پس از روی کار آمدن دولت دهم، به عنوان رئیس گروه مشاوران جوان وزارت نفت مشغول فعالیت شد. اما پس از مدت کوتاهی با حفظ سمت به عنوان مدیرکل روابط عمومی وزارتخانه نفت به کار خود ادامه داد و پس از کنار رفتن از این مسئولیت راهی کتابخانه ملی شد. و از آن پس دیگر نامی از مشاوران جوان در وزارت نفت دیده و شنیده نشد. به هر حال شاید این سیاستی از جانب شخص وزیر بود تا مشاورانش را بتواند با نظارت خود انتخاب کرده و یا حتی از وجود مشاوران جوان، خود را بی نیاز بداند.
به این که این افراد چگونه در دولت نهم بر این سمت ها ( ی به اصطلاح و یا در عمل افتخاری) تکیه زدند، کاری نداشته و حتی به عزل و نصب های آنها در دولت دهم نیز کاری نداریم و در این جا بر آن نیستیم تا موضوع را از جنبه  ترجیح رابطه بر ضابطه طرح و بررسی کنیم. فقط در پی آنیم تا درد دلی کرده و بدین گونه در برابر آیندگان بی پاسخ نمانیم. لذا در این مجال تنها چند نکته را یادآوری کرده و تک پیشنهادی را ارائه می دهیم.

1) می توان گفت یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به  خاموش شدن موتور جوانگرایی در سطح مشاوره در وزارت نفت گشت، عدم استفاده از نیروهای  متخصص در این امر بوده است. آیا کسیکه 4 سال در دانشکده های نفت تحصیل کرده و از بدو ورود به دانشگاه با علاقه وافر به موضوعات صنعت نفت ایران نگاهی حرفه ای داشته با کسی که حتی سابقه مطالعه در حوزه صنعت بزرگ نفت را نداشته قابل مقایسه است؟ مگر نه این است که وجود تعهد در کنار تخصص باید در هر پست و مقامی اعمال گردد؟!!

2) شاید یکی از تفاوت های بنیادی بین حوزه فعالیت و دانایی مشاوران جوان در وزارت نفت با سایر وزارتخانه ها، گستردگی فعالیت های موجود در پولسازترین وزارتخانه کشور و به همین دلیل افزایش سطح انتظارات از مشاوران در جهت حل مشکلات موجود (در حد توان )می باشد. مشکلات موجود در صورتی می توانند به خوبی شناسایی و سپس قابل حل گردند که افراد پیگیرِ آن، از عقبه علمی مناسبی برخوردار باشند. پس چه بهتر بود افرادی تحصیل کرده در این زمینه و یا حتی نیروهای جوان از میان کارکنان صنعت با حفظ سمت به  عنوان مشاور  منصوب می شدند.

3) از دیگر عواملی که می تواند به تقویت و یا ضعف گروه مشاوران منجر شود همراهی با کارکنان صنعت و به اصطلاح از خود دانستنِ آنان است. این مورد در صنعت نفت به لحاظ ساختار عملیاتی موجود در آن بیشتر به چشم آمده و لازم می نماید. آیا مشاوران به جای رساندن دردها و مشکلات به گوش مسئولان (با رفتن به مناطق عملیاتی و مشاهده مشکلات موجود در سطح کارکنان نفت از نزدیک)، صرفاً در گوشه عزلت قرار نگرفته و یا خودشان را تافته جدا بافته ندانستند. به نظر نگارنده این مورد نیز البته از ناآشنایی آنان حوزه های فعالیتی در  صنعت عظیم نفت و گاز بوده است.

4) از سوی دیگر به زعم عده ای بحث مشاوران جوان شاید در ابتدا و از شرح وظایف دچار مشکل بوده و این نیز به عقیده آنان می‌تواند مصداقی از ایجاد پست های تشریفاتی و ناهماهنگ باشد. لذا به دلیل عدم تعریف ساختار مناسب و در عین حال، انتخاب افراد از خارج از ساختار بومی نفت نباید انتظار چندانی از ادامه این حرکت نیز داشت. شاید بدین دلیل بود که شخص وزیر دولت دهم نخواست از وجود چنین نیروهایی بهره برد.

5)  اما جهت نیل به اهداف کلان مملکت در سند چشم انداز در افق 1404در حوزه صنعت نفت و در دولتی که اساس کار خود را تحول می داند، نمی توان سرعت و دقت را فدای یکدیگر نمود. یکی از راه های عملیاتی کردن انتظارات برنامه سازندگی کشور در صنعت نفت، با آموزش نیروهای جوان و تحصیلکرده نفتی مجهز به علم روز که بعضاً تجارب چندانی نیز ندارند ، امکان پذیر است. متاسفانه طی سالهای گذشته از این منظر به منابع نیروی انسانی نگاه نشده است که اگر شده بود خروج جوانان تحصیلکرده با تجربه 3 تا 4 سال، به مهمترین چالش جدی وزارت نفت در طی سالهای اخیر تبدیل نمی شد.

سخن آخر  اینکه لزوم تلاش همگانی به منظور رشد و توسعه بیش از پیش در مجموعه صنعت نفت امری ضروری می‌باشد. موضوعی که می‌توان با برنامه ریزی صحیح و اتکا به نیروی خودباوری و استفاده از دانش جوانان و متخصصان این مرزبوم در صنعت نفت(که به جرئت تعدادشان کم نیز نمی‌باشد) به اهداف آن، دست یافت. در این بین همیاری و همفکری  تمام متخصصان جهت اعتلای صنعت نفت و رسیدن به اهداف بلند سند چشم انداز به جد احساس می شود. استفاده از اساتید متخصص در زمینه های مختلف علمی مرتبط با صنعت نفت(تعامل قوی صنعت با دانشگاه ها) و نیز به کارگیری مشاوره های سازنده ی آنها با همیاری نیروهای جوان دانشگاهی، می تواند در این زمینه راهگشا باشد. لذا لزوم فعالیت دوباره چنین گروهی از مشاوران جوان با دید تخصصی – مدیریتی به منظور تربیت نیروی کارآمد (به منظور استفاده از آنان در آینده ای نزدیک) در سطح وزارت نفت باز هم احساس می گردد. امید آنکه وزیر محترم با نگاهی جامع این مورد را  مجدداً در برنامه ریزی های خود لحاظ کرده و دِینی که می‌توان گفت بر گردن فارغ التحصیلان جوان نفتی دارند، را  ادا کنند.

محمود مویدی - دانشجوی کارشناسی ارشد (مخازن هیدروکربوری)/ دانشکده نفت امیر کبیر

 


 

نظرات بینندگان:
بسمه تعالي.
درانتخاب مشاوران جوان به صرف اينكه افراد تحصيلكرده باشند.اصلاكافي نيست.وهيچگونه كارآيي ندارنند.
ومتاسفانه چيزي كه در وزارت نفت اخيرا
بوجود آمده .تاكيدروي تحصيلات بدون در
نظرگرفتن.يك.تحصيلات بايدمرتبط با سمت موردنظرباشد.دو.دارابودن سوابق
وتجربيات ارزشمندكاري درآن زمينه.سه.
گذراندن دوره هاي عمومي وتخصصي
آموزش هاي ضمن خدمت.چهار.
دارابودن شايستگي هاي مستندوقابل
اندازه گيري.پنج.مسئوليت پذيرباشد.
ودرعمل مسئوليت پذيري اوثابت شده
باشد.ولي اگربقيه شرايط گفته شده
رانداشت.ميشود.رشديك بعدي.يعني
سرطان.ونابودي سازمان رابه مرورزمان
باعث ميشود.وتاثيرات جبران ناپذيري
دارد.بنابراين ازوزيرمحترم نفت ومعاونت
محترم نيروي انساني وديگر مسئولين تقاضا داريم.
فقط وفقط تاكيدروي تحصيلات نداشته
باشند.ومثل.تحصيلات.به بقيه موارد
نيزتوجه خاص وويژه داشته باشند.
تا موجب تعهدوتعلق سازماني وبالابردن
كارايي وكارآمدي وبهره وري وخلاقيت ونوآوري ودرنتيجه
موجب تعالي سازماني شود.باتشكر.
* نام:
ايميل:
* نظر:
| print نسخه چاپي
send ارسال به دوستان